Skontaktuj się z nami już dziś!

Masz pytanie? Napisz!
Promocje
Joyo JT-01 stroik klips gitara ukulele bas tuner
Joyo JT-01 stroik klips gitara ukulele bas tuner
25,00 zł 17,90 zł
szt.
Ukulele sopranowe Kohala AK-SL MEGA ZESTAW HIT!
Ukulele sopranowe Kohala AK-SL MEGA ZESTAW HIT!
259,00 zł 199,00 zł
szt.
Ukulele sopranowe Flight NUS200 + tuner kostki
Ukulele sopranowe Flight NUS200 + tuner kostki
259,00 zł 219,00 zł
szt.
Jeremi ECO struny do gitary klasycznej + 2 kostki
Jeremi ECO struny do gitary klasycznej + 2 kostki
25,00 zł 17,90 zł
szt.
Prodipe Primera 4/4 gitara klasyczna MEGA ZESTAW
Prodipe Primera 4/4 gitara klasyczna MEGA ZESTAW
739,00 zł 649,99 zł
szt.
Producenci
Trochę historii o ukulele

 

Ukulele – trochę historii

 

  Ukulele jest obecnie jednym z najbardziej popularnych instrumentów na rynku. Niewielkie rozmiary oraz charakterystyczne, wesołe brzmienie spowodowały, że w błyskawicznym tempie zdobyło ono uznanie na całym świecie. Historia tej zminiaturyzowanej gitary sięga jednak zdecydowanie dalej niż początki XXI wieku. Skąd więc wzięła się jego popularność? W jaki sposób zjednał sobie tak wielkie grono fanów? I czy faktycznie pochodzi z Hawajów?

  Źródłem dla ukulele jest rodzina niewielkich, strunowych instrumentów wywodzących się z półwyspu iberyjskiego. Rajao, machete czy cavaquinho to prawdziwi protoplaści ukulele. Współcześnie przyjęło się, że instrument ten pochodzi z Hawajów. Jest w tym ziarno prawdy ponieważ obecna forma ukulele wykształciła się właśnie tam. Stamtąd pochodzi także jego nazwa i tam również zyskał pierwszą sławę. A przywędrował on na wyspy dzięki emigrantom z Madery, którzy pod koniec XIX wieku przypływali do pracy na polach trzciny cukrowej. W ekipie znajdowało się trzech zawodowych stolarzy, którzy również amatorsko zajmowali się lutnictwem. Po zakończeniu kontraktów zostali oni na wyspie, stając się pierwszymi wytwórcami ukulele. Ogromny wpływ na rozwój ukulele na Hawajach miał królewski dwór. Ówczesny król oraz jego siostra słynęli z zamiłowania do muzyki. Szybko polubili malutkie, czterostrunowe gitarki i rozpowszechnili je w swoim otoczeniu. Ciekawe brzmienie oraz łatwość gry pozwoliły połączyć wyuczoną europejską tradycyjną muzykę z rdzenną twórczością Hawajczyków.

  Hawaje zakochane w instrumentach europejskich emigrantów błyskawicznie wchłonęły je do swojej twórczości, a już na początku XX wieku ukulele pojawiło się w Stanach Zjednoczonych. W tym okresie w USA zapanowała moda na kulturę hawajską. Było to skutkiem przyłączenia wysp do Stanów Zjednoczonych oraz ogromy rozwój turystyki. Przełomowym momentem, dzięki któremu ukulele zyskało prawdziwą popularność na całym kontynencie była wystawa Panama-Pacific. Pawilon Hawajski odwiedzało sporo uczestników wystawy, a jedną z atrakcji był zespół wykonujący tradycyjną muzykę hawajską właśnie z użyciem ukulele. Popularność tego instrumentu wygasła w trakcie wybuchu II Wojny Światowej. Jednak tuż po wojnie ukulele wróciło do łask. Jednym z powodów była działalność telewizyjnej gwiazdy, Arthura Godfreya, kolejnym upowszechnienie się tanich instrumentów budowanych z tworzyw sztucznych. Niestety, sława ukulele nie trwała zbyt długo. Ukulele niemal do końca lat 50 wykorzystywano w jazzie oraz muzyce wodewill. Z początkiem następnej dekady ukulele powoli odchodziło w zapomnienie, by zniknąć aż do późnych lat 90 XX wieku. Spowodowane było to rodzącym się właśnie rock'n'rollem i wzrostem popularności gitar. Przyjęło się również, iż ukulele to instrument poprzedniego pokolenia, a gra na nim to obciach. Ostateczny powrót ukulele do kultury masowej to początki XXI wieku. Ukulele zaczęło pojawiać się w muzyce alternatywnej oraz mainstreamie. Nie trzeba daleko szukać, wokalista zespołu Pearl Jam, Eddie Vedder nagrał cały album zatytułowany „Ukulele Songs”. Zespoły takie jak Beirut czy Of Monster And Man również sięgnęły po ten instrument.

  Fenomen ukulele to jego piękne, wysokie i zawsze wesołe brzmienie. Niewielkie rozmiary to również niebywały atut. Do tego dochodzi łatwość i wygoda gry. Ukulele skupia wokół siebie ogromną społeczność amatorów i profesjonalistów. Jest to instrument na scenę, do studia nagrań, na wycieczkę i na ognisko.

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl